פרופ' אברהם בצר - ז"ל

1919 - 2004

פרופ’ אברהם בצר היה מבכירי המורים והחוקרים בשטחי מכניקת המוצקים והמבנים בארץ, בטכניון, ובפקולטה להנדסת אוירונוטיקה בפרט. הוא הקים דורות של ממשיכים ורבים מחבר הסגל הנוכחים היו מתלמידיו. פעילותו המחקרית בשטחי המכניקה הניסיונית מוכרת בעולם המדעי ההנדסי.

הוא נולד בגרמניה לפני 85 שנים, גדל שם, ושם גם התחיל את לימודיו האקדמיים באוניברסיטת המבורג. בדצמבר 1939 עלה לארץ והמשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים בשטחי המתמטיקה והפיסיקה. בשנת 1953 נסע לארה”ב ועשה מסטר ודוקטורט בשטח המכניקה במכון הטכנולוגי של אילינוי, שיקגו. עם שובו מחו”ל בשנת 1956 עבד ברפאל, שם הקים את המחלקה למתמטיקה שימושית ותכנות מדעי ועמד בראשה. אברהם הכניס את המחשבים הראשונים לרפאל, והקים את מרכז המחשבים שלהם. כראש מחלקה הוא הדריך כ-30 מהנדסים ומדענים בשימושי המחשב, בפתרון של בעיות הנדסיות ופיסיקליות מורכבות ביותר. במקביל, היה פעיל במחקר בשטח אנליזת המאמצים הניסיונית, והביא לארץ את תחום הפוטואלסטיות.

הוא הצטרף לטכניון למח’ למכניקה בשנת 1957 כמרצה בכיר, שם הרצה וחקר בשטחי מכניקת המוצקים. עם זאת, המשיך במקביל את פעילותו ברפאל בשטחי המתמטיקה השימושית והאנליזה הנומרית, ושימש שם כיועץ מספר רב של שנים.

בשנת 1969 עבר לפקולטה להנדסת אוירונוטיקה, שם התקדם עד לדרגת פמ”ה. תוך כדי עבודתו בטכניון ביקר כמדען אורח במסגרת שבתונים באוניברסיטאות מעולות: University of Illinois at Urbana, University of Washington  בסיאטל וBrown University. כחבר סגל בפקולטה הוא הנחה משתלמים רבים והיה פעיל מאוד בנושא ההוראה. הוא הכניס בפקולטה את השימוש בתיב”ם ובגרפיקה אינטראקטיבית לצורך הוראה. אברהם היה מורה מעולה, ותרומתו בהכנסת גישות חדשות בהוראה הייתה גדולה ביותר. כיום, הוראה באמצעים גרפיים נחשבת מקובלת, אבל אברהם היה חלוץ בנושא זה, כפי שהיה גם חלוץ בהבאת המחשוב לרפאל ובפיתוח הפוטואלסטיות בארץ.

אברהם פרש כפרופ’ אמריטוס בשנת 1987. גם לאחר מכן המשיך להדריך סטודנטים ולהיות פעיל בקידום ההוראה האינטראקטיבית.

אברהם היה מדען רחב אופקים, בעל פעילות מחקרית חשובה מאוד. הוא גם היה מורה בנפשו. בנוסף, היה חבר לעבודה למופת, ושימש דוגמה בנועם הליכותיו ובתבונתו. כל הסובבים אותו בפקולטה העריכו ואהבו אותו.

יהי זכרו ברוך.

פרופ’ דן גבעולי, דיקן הפקולטה, מרץ 2003.

אברהם בצר