ביוגרפיה של פרופסור אנריקו וולטרה (1905-1973)

 

תקציר: לפי ההתכתבות המדעית ואישית של אנריקו וולטרה (1905-1973) מאוסף המכונה את הניירות של אנריקו וולטרה בארכיון של המכון טכנולוגי של קליפורניה.

אנריקו וולטרה היה בנו של המתמטיקאי האיטלקי הבולט ויטה וולטרה. הוא היגר מאיטליה בסביבות שנת 1937, תחילה לאנגליה, ולבסוף לארה"ב. הוא הוכשר כמהנדס ולמד במספר אוניברסיטות, ובסופו של דבר התיישב באוניברסיטת טקסס באוסטין, שם היה פרופסור למכניקה הנדסית והנדסת התעופה וחלל.

המסמכים מכילים גם את אוסף החתימות שנאסף על ידי ויטה וולטרה.

 

ביוגרפיה

אנריקו וולטרה נולד ב- 11 יוני 1905 ברומא, זמן קצר לאחר מינויו של אביו כסנטור של ממלכת איטליה. המשפחה השתייכה לאליטה האינטלקטואלית של איטליה. אמו, וירג'יניה Almagià, הייתה פסנתרנית מוכשרת ואשת עסקים ממולחת, ואביו, ויטה, היה פרופסור למתמטיקה באוניברסיטה של ​​רומא והראש הבלתי המעורער של בית הספר האיטלקי למתמטיקה עד שמוסוליני הפך לרודן איטליה בשנת 1925. אנריקו היה אחד משישה ילדים, אשר שניים מהם מתו זמן קצר לאחר לידה. לאחר סיום לימודיו בLiceo היוקרתי של העיר קלאסיקו Torquato טאסו, וולטרה עבר לאוניברסיטת רומא La Sapienza, בה קבל תואר של מהנדס אזרחי בהצטיינות יתרה ב- 1928. באותה שנה הוא קבל גם את ההסמכה abilitazione המקצועית שלו בגשרים וכבישים בבית הספר הפוליטכני של הנדסה בנאפולי.

בתקופה 1930-1938, וולטרה עסק במגוון של תפקידים בתעשייה, מחקר, ותפקידים אקדמיים באיטליה ובעולם. לאחר ששירת כעוזרו של יו"ר בינוי הימי ברומא בשנת 1930, הוא עבר לפריז ל-אקול נסיונל דה Ponts et Chaussées, בו הוא עשה מחקר על שימוש בשיטות פוטואלסטיות לניתוח חומרים. מאוחר יותר באותה שנה, וולטרה חזר לרומא כדי להתחיל לעבוד כמהנדס אזרחי במשרד הטכני של חברת הברזל-בטון האיטלקית Ferrobeton; הוא עבד שם במשך חמש שנים ותכנן גשרים רבים ומבנים שנועדו לחברה זו. בינתיים, משרד החינוך ציבורי שהעניק לו מלגת דוקטורט, שאפשרה לו ללמוד מכניקה רציונלית תחת הנחייתו של המתמטיקאי הרומאי טוליו לוי-Civita.

בינואר 1933, הוא השיג ליברת docenza במדע של מבנים מאוניברסיטת רומא. ממשלת איטליה העניקה לו מלגה ללימודים בחו"ל, ו-וולטרה בילה ב- 1933 בשוויץ, שם הוא עבד במעבדת בדיקות החומרים של פרופסור מרק רוס במכון הפדרלי השוויצרי לטכנולוגיה (ETH) בציריך, ועשה מחקר על בטון ובטון מחוזק. הוא גם שתף פעולה עם רוס בשנה שבדק את המבנים לארמון החדש של אומות בז'נבה, במטה של ​​חבר הלאומים.

לאחר חזרתו לרומא בינואר 1934, וולטרה הפך להיות עוזרו של לוי-Civita. הוא גם שימש כמרצה בסטטיקה גרפית (1934-1938) ו-מכניקה רציונלית (1936-1938) לסטודנטים להנדסה ברומא, והרצה על מבנים (1937-1938), כמו גם בבית הספר של האוניברסיטה של ​​אדריכלות. וולטרה נשאר פעיל כמהנדס פרויקט בשנים אלה, ועבד על סלילת כבישים בסיציליה ופרויקטים שונים של בנייה במצריים באלכסנדריה.

בשנת 1938 חוקי הגזע נגד היהודים סיימו את הקריירה של וולטרה באוניברסיטה האיטלקית. בפברואר 1939, הוא עזב את איטליה ונסע לאנגליה.

בספטמבר, כאשר בריטניה הכריזה מלחמה על גרמניה, וולטרה נכלא במשך כמה חודשים באי מאן. מאוחר יותר, עם העזרה של עמיתיו באוניברסיטת קיימברידג', וולטרה הפך לחבר בקינגס קולג' בקיימברידג', הצטרף למעבדת ההנדסה של האוניברסיטה כתלמיד מחקר, וקבל תואר דוקטור במכניקה מאוניברסיטת קיימברידג' בדצמבר 1941. בין 1943 וסוף מלחמת העולם השניה, הוא ביצע מחקר על פלסטיק וחומרים דמויי גומי ב-טריניטי קולג' בניהולו של המתמטיקאי התכליתי-יישומי ג. י. טיילור.

ביוני 1946 חזר וולטרה לזמן קצר לרומא. בעודו שם, הוא שמש כיועץ למכון של המועצה הלאומית למחקר למתמטיקה שימושית, חידש את ההוראה לסטודנטים לאדריכלות באוניברסיטה, ושימש כיועץ למשרד של הממשלה לעבודות ציבוריות.

המעבר של וולטרה לעולם החדש היה בשנת 1949. הוא מונה פרופסור למכניקה במכון טכנולוגי של אילינוי, לימד שם ארבע שנים, ואחרי עוד חמש שנים במכון הפוליטכני רנסלאר ב-טרוי, ניו-יורק, הוא הצטרף לפקולטה להנדסה כפרופסור למכניקה הנדסית באוניברסיטת טקסס באוסטין בשנת 1957, וכיהן בה שנים רבות.

בשנת 1967 היה בשבתון כפרופסור אורח במחלקה למכניקה בטכניון, חיפה, ישראל, ולימד את תורת התנודות לסטודנטים לתואר גבוה, לפי סיפרו על תורת התנודות.

אנריקו וולטרה נישא לאדית Duenk בשנת 1952. היו להם שתי בנות. הוא מת באוסטין ב -29 ביוני, 1973.

הערה ביוגראפית של יהודית ר גודסטיין.

 

הערה מאת נציבי בן-אמוץ: הייתי תלמידו של פרופסור אנריקו וולטרה במקצוע תורת התנודות ב-1967 בטכניון. לאחר מלחמת ששת הימים פרופסור וולטרה התיחס למלחמה הקצרה יחסית, וסיפרתי לו ששניים מתלמידיי נהרגו במלחמה.