אימייל צבעים צילומי נופים Virtual editor מילון זעיר היווצרות החיים סילונים אסטרונומיים
Fulltext

סופרנובה טורנדו יחסות IARD מאמרים על יחסות
        
        
ספר על יחסות

 

ENGLISH

                                                טבעת המלך שלמה

                             Copyright © 2009 by Netsivi Ben-Amots

 

האגדה מספרת ששלמה המלך היה החכם באדם, ואפילו ידע לדבר בשפת החיות. גירסה של אגדה זו קושרת את יכולתו זו לטבעת שהיתה לו.

היה לי את הספר " טבעת המלך שלמה" של חוקר החיות הידוע קונרד לורנץ, בתרגומו לעברית. בספר מרתק זה, החוקר מתאר מקרים בהם חיות וציפורים הראו שפה, בינן לבין עצמן, שפה שהחוקר הבין בחלקה ואף יכול היה לעיתים להעביר בה מסר לחיות.

כשקראתי את הספר לא העליתי בדעתי שיבואו ימים שגם אני אהיה מסוגל להבין מסרים מסוימים של חיות בשפתן, מעבר למה שתאר קונרד לורנץ. על כך אספר כאן.

 

סרט בערוץ נשונל גיאוגרפיק תאר את פעילות הכלבים והכלבנים בשרות הצבא האמריקאי במלחמת וייטנאם. הכלבים היו מזהים מלכודות בשבילים בג'ונגל שהטמין האויב לחיילים האמריקאים, מלכודות קטלניות שהפעילו מוקשים וחומרי נפץ שקטלו חיילים אמריקאיים. ואיך הכלב היה מודיע לכלבן? הכלב נעמד לרוחב השביל ולא נתן לעבור. אם לא ראו למה הכלב מתכוון, לפעמים עברו את הכלב. הכלב התקדם ומיד חסם שוב את המעבר. בכל המקרים הכלב צדק, והציל חיים.

הכלבים גם נפצעו ונהרגו ככל החיילים, ונפש החיילים נקשרה בנפש הכלבים, וזה התבטא במיוחד כאשר החיילים דאגו אם כלב פצוע יבריא. הסרט גם סיפר על הסוף הטרגי: עם נטישת הצבא האמריקאי את וייטנאם, נצטוו הכלבנים להשאיר את הכלבים בוייטנאם, כדי שלא יעבירו מחלות וטפילים לארצות הברית.

כשראיתי את הסרט חשבתי שהעמידה החוסמת את השביל הוא סימן שלימדו את הכלבים. כמה מעט ידעתי.

 

בחתונה בחווה קרובה לגבול, ראיתי שבחווה יש חבורת כלבים לא קשורים. תפקיד הכלבים היה לשמור שזרים לא יחדרו לחווה. אחד הכלבים, לבן, הסתובב בין האורחים, וישב מול אחד מהם, והם הביטו זה בזה זמן ממושך.

כשהגיע זמני לעזוב את החתונה, סופחתי לקרובה שהיתה אמורה גם להסיע אותי. כשהלכנו למכוניתה, חבורת הכלבים התחילה לנבוח עלינו חזק. הכלבים לא היו קשורים, וזה היה מפחיד, אבל ידעתי שאני והנהגת צמחוניים, וידעתי שחיות וכלבים יודעים לזהות זאת בריח, והסברתי לנהגת שהכלבים פשוט מודיעים שהריח שלנו לא מתאים למקובל עליהם.

והנה הגיע הכלב הלבן שנזעק לנביחות. הוא היה כלב האלפא, או הכלב המנהיג. לא ראיתי מה הכלב הלבן אמר לכלבים, אבל כל הכלבים השתתקו. הנהגת התחילה לנהוג בדרך אל שער החווה, והכלב הלבן השיג אותנו ועמד בניצב לדרך. הנהגת שאלה אותי מה לעשות, ואמרתי לה להמשיך לנהוג הלאה, אבל לאט, כדי שהכלב יספיק לזוז ולא ייפגע. הכלב הלבן חזר על כך מספר פעמים, עד השער של החווה. אחר כך הסברתי לנהגת שעמידה כזו לרוחב השביל היא בשפת הכלבים "אל תמשיך הלאה". הפירוש שלי הוא שהכלב המנהיג ידע שאנו אורחים, ולא רק שהרגיע את עדת הכלבים שהנהיג, אלא גם הציע לנו להישאר, ולא לעזוב בגלל נביחות הכלבים. לדעתי, בדרך זו הכלב החכם התנצל על התנהגות עדת הכלבים שהוא היה מנהיגה, שהפחידו אותנו ללא צורך.

עכשיו היה לי כבר ברור שחסימת הדרך היא מילה טבעית בשפת הכלבים, שלא אומנו לה, אלא כאמור היא חלק מהשפה.

לא ידעתי שעדיין איני יודע הכל על מילה זו שלמדתי בשפת הכלבים.

 

הייתי בכנס בשוויץ IARD2004, ויצאתי לטייל מתחנת הרכבל בהר. הלכתי בשביל בערך קילומטר אחד, ופניתי לחזור. שמתי לב שעיזי הבר הולכות אחרי. חשבתי שהעיזים מריחות את הלחם בתרמילי ורוצות בו.

הוצאתי אותו מהתרמיל, פוררתי פירורים ופזרתי. העיזים עצרו, הריחו והמשיכו ללכת אחרי. הבנתי שהעיזים מריחות את כובע הקש בתרמיל ורוצות אותו. המשכתי ללכת, והנה עז האלפא עוקפת אותי, וחוסמת את השביל בפני! מצדי השמאלי תהום, ומימיני קיר סלע. העז עמדה ביני ובין התהום, באלכסון כך שלו המשכתי, הייתי נלחץ בין העז לקיר הסלע.

עצרתי. הבנתי שהעז רוצה לעצור אותי. העז לא פחדה. העזים הריחו שאני צמחוני ולא טורף כשאר בני האדם. ראשית העזים ידעו היטב ששיווי המשקל שלהם טוב הרבה יותר משלי, ושנית הן היו עזים רבות, ואני יחיד. לו רצו, יכלו ללא שום קושי לדרדר אותי אל התהום, אבל העז עמדה ביני ובין התהום. העז אמרה לי בשפתה, שהיא עוצרת אותי, ומציעה לי, צמחוני כמוהן, את חסותה והגנתה כדי שאצטרף אליהן. כמובן העיזים רצו בכובע.

לא רציתי לתת את הכובע, והבנתי שאינני יכול לדחוף את העז. מה יכולתי להגיד לעז בשפה בה תבין?

לחצתי לא חזק באצבע אחת על צואר העז. העז התרחקה קצת, ונתנה לי ללכת, כשהיא הולכת לצידי ביני ובין התהום, כשומרת עלי, וכל פמלית העזים אחריה. הגענו לגדר הרכבל, עברתי וסגרתי את הדלת, לאכזבתן של העזים. אחת העזים רצה והושיטה את ראשה מעל לגדר לעבר תרמילי, מסמנת לי שמה שהיא רוצה נמצא בתרמיל.

תייר אוסטרי שהלך אחרי רחוק ממני באותו שביל, ראה ושאל אותי מה העיזים רוצות ממני. אמרתי לו שהעיזים רוצות לאכול את כובע הקש שבתרמילי. התייר אמר:

"עיזים אוכלות כובע? מאוד מוזר".

עניתי: "עבור העיזים אנחנו המוזרים, ששמים אוכל טוב על הראש במקום לאכול אותו."

כשחזרתי לארץ סיפרתי לחבר את ההרפתקה עם העיזים. החבר רצה לראות את הכובע, ואמר שהכובע מעוך וקרוע, והיות ויש לי כמה כובעים נוספים כאלו שלא השתמשתי עדיין בהם, עלי לזרוק את הכובע.

כך הגיע הכובע לפח, ולא אל העיזים שכל כך חשקו בו.

וכך גם למדתי שחסימת השביל היא מילה בינלאומית טבעית אצל רוב החיות, ולא רק אצל כלבים.

 

קישורים לחלק מהאפשרויות הנוספות באתר זה


Relativity, gravitation and relativistic rotation
Clarifying some paradoxes of relativity at the extreme
 ספר על יחסות --------->
להזמנת הספר שלח אימייל אל
dillone.bookorder@gmail.com טורנדו מכניזם הטורנדו ו-מקור האנרגיה של הטורנדו
 מקור החיים על כדור הארץ גלי ים נשברים
 סופרנובה: כוכב מתפוצץ איך קריסת כוכב הופכת להתפוצצותו
 סילונים אסטרונומיים
 שלושה מאמרים על סיבוב יחסותי:          
 שלושה מאמרים נוספים על יחסות:          
 רשימת מאמרים מאת נציבי בן-אמוץ
 מילון זעיר לתייר דובר אנגליתאיטליה  יוון  צרפת  ישראל
 צילומי נופים
  כתבן וירטואלי כתבן בלי שמירה בדיסק אבל זמין באינטרנט
 הכנסה של מיליארדים למדינת ישראל
 IARD International Association for Relativistic Dynamics
 בחירת צבעים

להזמנת הספר שלח אימייל אל
dillone.bookorder@gmail.com

הניע את העכבר מעל התמונה. לפרטים נוספים לחץ עם העכבר השמאלי


לחץ למטה עם העכבר השמאלי עבור דף הספר באנגלית אצל המו"ל בחו"ל