אימייל צבעים צילומי נופים Virtual editor מילון זעיר היווצרות החיים סילונים אסטרונומיים
Fulltext

סופרנובה טורנדו יחסות IARD מאמרים על יחסות
        
        
ספר על יחסות

ENGLISH

סודות השינה

     Some secrets of sleeping

                              נציבי בן-אמוץ

        Copyright  ©    by Netsivi Ben-Amots, Haifa, Israel, 1998.

כל הזכויות שמורות לנציבי בן-אמוץ, חיפה, ישראל.

                                    מוקדש לזכר פיליפ קלאס

 

1. "שיתוק בשינה"

 

בספרו " עולמה הקסום של השינה" מ-1993 מתאר פרופסור פרץ לביא ארועים הקשורים לשינה.  בין השאר, תחת הכותרת "שיתוק שנתי", הוא מתאר "מקרים שבן אדם מקיץ משינה בתחושה חריפה של שיתוק..." - "חוויה לכל הדעות לא נעימה."

שנים לפני שכתב את ספרו, ניתנו בחיפה הרצאות פתוחות לקהל הרחב בנושא השינה, ע"י פרופסור לביא וגם (לחוד) ע"י עוזרתו גב' אורנה צ'ישינסקי.  כך ידעתי על תופעה זו.

 

2.  היתושים תוקפים

 

אף אחד אינו אוהב יתושים.  אבל תמיד כשהתלוננתי לחברי על היתושים הרבים, התשובה היתה אחת:  "נכון, יש כאן הרבה יתושים, אבל בימים האחרונים אף יתוש לא בא אלי."  בטח שלא באו אליו - כל היתושים באו אלי ועזבו את חבריי "הלא טעימים". היתושים עוקצים, ולא נותנים לישון - "צלילתם" מעירה.  ביום, היה עלי לנהוג, וזה קשה ומסוכן אם לא ישנים מספיק.

שום עצה שמרנית לא עזרה.  לא יכולתי לישון בחדר מקורר - הייתי מצטנן.  שום מריחה לא הרתיעה את היתושים האלו.  דומה שהיתושים באותו בסיס היו אינטלגנטיים במיוחד: אם הפעלתי זמזם דוחה יתושים, הם תכף הבינו שזה רק לבלבל אותם, וכדאי לבוא דווקא למקום בו הפעלתי את הזמזם, וליהנות מארוחה חינם - ממני.  בבית שמתי רשת קבועה נגד יתושים בין החלון לתריס, ויכולתי להתקין זאת גם בצבא.  אבל אף מפקד לא הסכים לקחת על עצמו את האחריות לאשר לי זאת.  (למה לא עושים זאת מראש עוד כשבונים את המבנים?)

החלטתי בפעם הבאה להביא כילה נגד יתושים.  לכילה יש מספר חסרונות בצד היתרונות.  לעתים נוצר חור, דרכו חודרים היתושים ועוקצים.  אפשר לתפור או לקשור במקום החור.  לעתים מתוך שינה ידי נוגעת בכילה.  היתושים מחוץ לכילה תכף מנצלים ההזדמנות ועוקצים אותי דרך החורים ברשת. אבל החסרון העיקרי שהטריד אותי היה אחר לגמרי: בכל פעם שהתעוררתי מתחת לכילה, סבלתי מ"שיתוק בשינה".  שכבתי ער אבל משותק.

לא פחדתי, אבל זה בהחלט לא היה נעים.  ידעתי עוד כשהתעוררתי משותק בפעם הראשונה, שזו ההפרעה עליה שמעתי בהרצאות, אבל זה לא עשה את זה יותר נעים.  זה היה לוקח לי להערכתי כחצי שעה עד שעה, עד שהתאוששתי ויכולתי לקום.  כמובן גם לא יכולתי להסתכל בשעון ולדעת את הזמן המדויק.  ל"שיתוק בשינה" נלוותה הרגשה בלתי נעימה של מחנק חלקי, וכאילו לחץ על החזה.

 

3. המאוורר המושיע

 

החלטתי לוותר על הכילה.  ה"שיתוק בשינה" נעלם והיה כלא היה, אבל היתושים "חגגו" עלי, וניסו למלא את אשר החסירו בשני הלילות בהם הייתי תחת הכילה.

הקדשתי לכך מחשבה. הניחוש שלי התבסס על הרגשת המחנק.  החדר היה סגור, ללא רוח.  לא רציתי לפתוח את החלונות ולהזמין מיליוני יתושים - כמה עשרות שחדרו בדרך לא דרך לחדר, היו בשבילי די והותר.  שיערתי שתחת לכילה מצטבר יותר דו-תחמוצת הפחמן, ולא מגיע מספיק חמצן.  הפתרון שחשבתי עליו הוא מאוורר.

בלילה, לאחר שהלכו כולם, שאלתי מאוורר מאחד המשרדים.  כיוונתי אותו אלי, נכנסתי מתחת לכילה, ונרדמתי.  לעתים שמעתי יתוש מעבר לכילה, מנסה להתמודד בלי הצלחה עם זרמי האויר.  זרמי האויר חדרו מתחת לכילה בעצמה פחותה, וזה בדיוק מה שרציתי.

כל בוקר החזרתי את המאורר למקומו.

אף פעם לא התעוררתי עם "שיתוק בשינה" כשהמאוורר פעל. מבחינתי הבעיה נפתרה.

 

4. חסרונות

 

לסידור זה היו חסרונות.    בין השאר, המאוורר הרעיש.  לא במידה שהפריעה לישון, אבל חשבתי שכ-40 יום בשנה לישון כל לילה ברעש כזה, יפגע בשמיעתי.  אבל אי הנעימות מהיתושים ומה"שיתוק השנתי" גברו על החשש לשמיעתי, ביחוד שידעתי לאחר בדיקה ששמיעתי טובה מהרגיל.  ואמנם לאחר מספר שנים בדיקה נוספת גילתה ששמיעתי כבר רגילה.

 

5.  סודות השינה

 

נדהמתי לראות ב-12.1998, בסידרת טלויזיה מדעית בערוץ 8, הנקראת "סודות השינה", "הסברים" על אותו "שיתוק שנתי". שם שמעתי שמחקר מדוקדק קבע שעד חמישית מהאנשים נתקלו בתופעה.  על כך אינני חולק.  עוד הביאו את טענת האנשים שנתקלו בתופעה, שתמיד ראו דמות לא ברורה או כמה דמויות.  הנחקרים, ובעקבותיהם חוקריהם, ועורכי תכנית הטלויזיה, הסבירו זאת בכך שהדמויות היו יצורים מכוכב אחר, שהשפעתם היא שגרמה ל"שיתוק בשינה".

כפי שהסבירו פרופ' לביא וגב' צ'ישינסקי, בחלום יש חסימה בחוט השדרה של פעולות, כדי שהחולמים לא יהלכו בשנתם וכו'.  לעתים יש הפרעה בחסימה, ואז החולם הוא סהרורי והולך בשנתו.  כאשר החולם מתעורר, אמורה חסימה זו להיות מוסרת.  הן הוספת החמצן בהתעוררות, והן הקטנת החמצן, פועלים לשיחרור החסימה.  אבל יכולים להיווצר מצבים שהחסימה לא השתחררה, וזה ההסבר לשיתוק השנתי.  עד כאן, אני מקבל במלואו את ההסבר בספרו של פרופסור לביא.

ההסברים של פרופסור לביא וגב' צישינסקי לא כללו השפעת יצורים מכוכב אחר.  לדעתי, ההסברים של לביא על מסלולי חסימה עצביים, נכונים, אבל לא שלמים.

התוספת שלי, היא שהוספה קטנה של חמצן ע"י מאורר, דיה למנוע את התופעה, וזו עובדה.

הסיבה היא לדעתי התוספת של אספקת החמצן בגלל האיורור.  עם זאת, יתכן שרעש המאוורר השפיע, ולא בדקתי אם איורור שקט פותר את הבעיה.  אני גם משער שלרוב בני האדם תהליך החימצון קצת יותר טוב משל אחרים, ולכן רק אחד מחמישה חשופים לתופעה. ובאשר להסבר שזו השפעה על-טבעית של יצורים מכוכב אחר, נסיוני המיוחד מחייב שתי הנחות נוספות להשערה זו:

א. יצורים מכוכב אחר מתענינים במיוחד בכילות נגד יתושים.

ב. יצורים מכוכב אחר מפחדים פחד מוות מ-מאווררים, ופחדם אפילו גובר על משיכתם לכילות נגד יתושים.

אלפי המקרים שתועדו, בהם המתעוררים מ"שיתוק בשינה" תיארו שראו יצורים מכוכב אחר, אינם שקולים כנגד המקרה האחד שלי, בו ניסוי פשוט הראה שהתופעה מושפעת ע"י אספקת החמצן למוח ולגוף.  באף אחד מאלפי המקרים שתועדו ונמדדו, לא ניסה איש מהישנים או מהמודדים להפעיל מאוורר ולראות מה יקרה. זה לא אלפי מקרים נגד אחד, אלא ניסוי אחד נגד אף ניסוי.  בשלב זה הניסוי האחד הוא טענה שכך הדבר גם אצל אחרים.

הצעד המדעי הבא הוא ברור:  אלפי מקרים בהם יפעילו מאוורר, יוכלו להוכיח את הסיבה, כמקובל במחקרים מדעיים.

כאשר כתבתי לעיל שהסברם של פרץ לביא ואורנה צישינסקי איננו שלם, לא התכוונתי ליצורים מכוכב אחר, אלא להשפעת האיורור. אבל גם אם החסירו את השפעת האיורור, טוב עשו שלא חשבו על השפעת יצורים מכוכב אחר.

אתפלא מאוד אם תימצא הוכחה שבאלפי מקרים יצורים מכוכב אחר הם שגרמו ל"שיתוק בשינה" למרות שהוא אמנם נותן הרגשה מאוד לא טבעית.

 

6. עוד סודות לשינה

 

בסרטים אחרים בסדרה "סודות השינה" הוצגו הפרעות שינה אחרות.  חלק מהפרעות השינה האחרות נחקרו בצורה מאוד רצינית במעבדות שינה, ולא ניסו למצוא הסבר בהשפעת יצורים מכוכב אחר, פרט להפרעה של "שיתוק בשינה".

אני מציע למדוד פרמטר נוסף, שלא חשבו שיש לו השפעה, גם בהפרעות אחרות:  האם איורור משפיע על כל אחת מהפרעות השינה.  אותן ההפרעות שתושפענה על ידי איורור, יש לבדוק אם זה יכול להיות פתרון פשוט לבעיה, גם אם הבעיה מאוד מורכבת, וגם אם סיבתה איננה ידועה.

סביב אדם ישן מתאסף "ענן" בלתי נראה, בו יש אחוז גבוה יחסית של 2 CO, ואחוז יותר נמוך של חמצן.  זה מקטין את כמות החמצן החודרת לגוף בנשימה, ואת כמות החמצן המגיעה למוח.  עירבול האויר ע"י מאורר, יקטין מאוד אפקט זה, כך שיותר חמצן יגיע למוח.  אם הפרעות מסוימות תופענה רק כשאין איורור, ותיעלמנה או תקטננה בנוכחות איורור, סימן שלחימצון יש השפעה על תופעות אלו, וזה גם הפתרון הפשוט למניעתן או החלשתן או הקטנת מספרן.

 

7. יצורים מכוכב אחר

 

ליצורים מכוכב אחר, שנראו ע"י אלפי אנשים, לרוב בשינה או מתוך מכונית, אני מציע הסבר אחר:

מחסור בחמצן למוח גורם להפרעות שונות במוח, החל מ"שיתוק שנתי" וכלה בהתקפת עצבים. אחת ההפרעות היא הלוצינציות, ז"א חלומות בהקיץ.  אם ההלוצינציה בלתי מתקבלת על הדעת, מי שמתעורר מבין מייד שזה היה חלום.  אבל אם ההלוצינציה היא על פגישה עם יצורים מהחלל החיצון, הוא יכול לחשוב שזה היה באמת.  מדוע?

הרישום בזכרון היא פעולה של המוח.  אדם רגיל יידע לזהות אם זכרון שיש לו הוא ממשהו שקרה לו במציאות, או מחלום שחלם.  חלק מהזכרון כולל "רישום" אם זה חלום או מציאות.  המחסור בחמצן יכול לגרום לטעות ב"רישום" זה, כך שהמתעורר יהיה בטוח שזה קרה במציאות, ויעיד על כך בבטחון מלא, ויעבור בהצלחה כל בדיקה במכונת אמת.

תקלה אחרת שיכולה להיות בזכרון כתוצאה מחוסר חמצן, היא שהזכרון לא נרשם כלל, והזמן חסר, כפי שדיווחו אנשים רבים.

אני מייעץ למי שקרה לו הדבר בנסיעה במכוניתו, שיכנס למוסך מתאים לבדוק את האגזוז מפני דליפת גזים.  דליפה כזו יכולה לגרום מחסור בחמצן למוח ברמות שונות.  אם חולמים בהקיץ ומתעוררים, ניחא, אבל אם חולמים בהקיץ ונרדמים, אין ספק שמושב הנהג של מכונית נוסעת היא המקום הגרוע ביותר לישון בו.  מוטב לתקן את דליפת הגזים מבעוד מועד.

אפשר לפתוח חלון במכונית כדי שיכנס אויר צח, וכך לא תרדמו בדרך למוסך.

כמובן, עליך לנסוע למוסך לבדוק את האקסוסט, אם אתה חושב שפגשת או ראית יצורים מהחלל החיצון כאשר נהגת מכונית, או שנעלם לך אז זמן ללא הסבר.

 

8. עידכון

 

בתרגום לאנגלית (קישור לתרגום לאנגלית) הוספתי מספר עידכונים, עם מראי מקום מתאימים נוספים:

א. תכנית טלויזיה מאוחרת מאוזנת יותר,

ב. מחקרים שנעשו בנושא,

ג. בשנים האחרונות הופיעו באינטרנט ניחושים שאמנם שיתוק מתוך שינה מקורו בחוסר חמצן למוח.

 

מראי מקום

 

1.  פרץ לביא, עולמה הקסום של השינה הוצאת ידיעות אחרונות, תל אביב  1993

ראה עמודים  50, 52.

1. Lavi, Perez, "Enchanted sleep," Yediot Ahwronot, Tel-Aviv, Israel (1993)

      Only in Hebrew.  See pp. 50, 52.

 

                                    בחזרה לדף הראשי

 

 

קישורים לחלק מהאפשרויות הנוספות באתר זה


Relativity, gravitation and relativistic rotation
Clarifying some paradoxes of relativity at the extreme
 ספר על יחסות --------->
להזמנת הספר שלח אימייל אל
dillone.bookorder@gmail.com טורנדו מכניזם הטורנדו ו-מקור האנרגיה של הטורנדו
 מקור החיים על כדור הארץ גלי ים נשברים
 סופרנובה: כוכב מתפוצץ איך קריסת כוכב הופכת להתפוצצותו
 סילונים אסטרונומיים
 שלושה מאמרים על סיבוב יחסותי:          
 שלושה מאמרים נוספים על יחסות:          
 רשימת מאמרים מאת נציבי בן-אמוץ
 מילון זעיר לתייר דובר אנגליתאיטליה  יוון  צרפת  ישראל
 צילומי נופים
  כתבן וירטואלי כתבן בלי שמירה בדיסק אבל זמין באינטרנט
 הכנסה של מיליארדים למדינת ישראל
 IARD International Association for Relativistic Dynamics
 בחירת צבעים

להזמנת הספר שלח אימייל אל
dillone.bookorder@gmail.com

הניע את העכבר מעל התמונה. לפרטים נוספים לחץ עם העכבר השמאלי


לחץ למטה עם העכבר השמאלי עבור דף הספר באנגלית אצל המו"ל בחו"ל